Malatya ve Elazığ Savunma Sanayi Kobi Buluşması Programı Düzenlendi

Written by user. Posted in Duyurular

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Fırat Üniversitesi iş birliği ile Elazığ Valiliği ev sahipliğinde “Savunma Sanayii Kobilerle Büyüyor Elazığ Buluşması” programı düzenlendi.Program ilk kısmında, Savunma Bakan Yardımcısı Sn. Şuay ALPAY ve Elazığ Valisi Sn. Murat ZORLUOĞLU katılımları ile  Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TAI, ASELSAN, ROKETSAN ve HAVELSAN gibi savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmaların üst düzey yöneticilerinden oluşan heyet Elazığ OSB’de savunma sanayi alanında potansiyele sahip firmalar ziyaret etti. Programın ikinci kısmında, Elazığ Teknoloji Geliştirme Bölgesinde geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Fırat Teknokent Konferans Salonunda düzenlenen programa Elazığ Valisi Murat ZORLUOĞLU, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Elazığ Milletvekilleri  Ejder AÇIKKAPI, Metin BULUT, Ömer SERDAR, Tahir ÖZTÜRK, Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut ÖZTOP, MKEK ,TAI, ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN,  Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü üst düzey yöneticileri, Fırat Üniversitesi yöneticileri, öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmalarının ardından Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı imza töreni ve Fırat Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Altay Savunma Sanayi A.Ş. arasında Eğitim İşbirliği protokolü imzalandı. Ayrıca 37 ülkenin katılım gösterdiği İstanbul Uluslararası Buluş fuarı ISIF 2017’de Fırat Üniversitesi ve Fırat Teknokent olarak 4 ödül alınması dolayısıyla patent sahipleri Fırat Üniversitesi öğretim üyelerine ödülleri verildi. Programda FKA Elazığ Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Abdulvahap YOĞUNLU Elazığ Ekonomisi ve Sanayi Durumu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Program savunma sanayi firmalarının sunumları ile son buldu.

“Savunma Sanayi KOBİ’lerle Büyüyor” il buluşma toplantılarının Malatya ayağı 27 Mart Pazartesi günü Ticaret Sanayi Odası toplantı salonunda  gerçekleştirildi.. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sn. Şuay Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı Sn. İsmail Demir, Malatya Valisi Sn. Mustafa TOPRAK, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Hasan Hüseyin ERKOÇ, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sn. Mesut ÖZTOP ve iş adamlarının katıldığı toplantıya ayrıca ASELSAN, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş (TAI), Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), HAVELSAN, ROKETSAN ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM) firmalarının üst düzey yöneticileri de katılım sağlayarak şirketlerinin tanıtım sunumlarını gerçekleştirdiler. Savunma sanayisinde Kobilerin rolünün artırılmasının hedeflendiği toplantıda, İllerimizde yukarıda adı geçen şirketlerle  çalışma potansiyelleri ve istekleri olan yani savunma sanayisinde tedarikçi firma olma yolunda ilerlemek isteyen firmaların tespiti ve sisteme entegrasyonlarının nasıl sağlanacağı anlatıldı. Yerel firmaların belli standartlara ulaşması için gerekli teknik ve maddi kaynağında düşük faizli krediler ve ücretsiz eğitimlerle sağlanacak olması ve firmaların sadece Türkiye’de bulunan ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren şirketlerle değil, BOING ve AIRBUS gibi dev şirketlerin tedarikçisi olma fırsatını yakalayabilmelerinin yolunun açılmasının oldukça önemli olduğu değerlendirilmektedir.

Savunma Sanayi sektörü ve yatırımlarına ilişkinayrıntılı bilgi almak  için Elazığ ve Malatya Yatırım Destek Ofisimize başvurulması gerekmektedir.

Etiketler:, , , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

user

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın