Zirai Don Tehlikesine Dikkat!

Written by user. Posted in Duyurular

Kırşehir Meteoroloji İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; ​İlimiz genelinde 10 Nisan 2017 Pazartesi ile 11 Nisan 2017 Salı günleri gece ve sabah saatlerinde hafif ve orta kuvvette Zirai Don riski bulunmaktadır. Zirai faaliyetlerde bulunan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Üreticilerimizin bahçelerine belirli mesafelerle koyacakları sap, saman, kuru ot, çalı-çırpı, dal v.b. bitki artıkları ile mazot+makine yağı, katran+ zift karışımı, motor yağı emdirilmiş hızar talaşı, paçavra ve eski araç lastiklerini don olayının vuku bulacağı saatler boyunca yakmak suretiyle meydana getirecekleri sıcaklık ve duman vasıtasıyla don zararını en aza indirmeleri mümkün olacaktır. Don zararını önlemek için duman çıkartacak malzeme kullanılmasına özen gösterilmelidir.
Don zararını önlemede yağmurlama, damlama, sisleme ve yüzeysel sulamanın belirgin yararı vardır. Bu yöntemlerin yararlı olması için sıcaklığın çok düşmemesi ve donun uzun müddet devam etmemesi gerekir.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

user

This information box about the author only appears if the author has biographical information. Otherwise there is not author box shown. Follow YOOtheme on Twitter or read the blog.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın